Výhodné refinancovanie Vám prinesie nižšie úroky a nižšiu splatenú sumuZaujala vás konsolidácia úverov, ale potrebujete viac informácií o tom, aké podmienky je potrebné spĺňať, koho požiadať a kedy o ňu požiadať? Tak ste tu správne. Pokúsime sa vám odpovedať na každú otázku. Začnime ale s definíciou tohto pojmu ako aj jeho synonymami.

Ak sa stretnete s pojmami refinancovanie (spotrebného) úveru/pôžičky, konsolidačná pôžička, konsolidácia úverov, refinančná pôžička alebo prefinancovanie úveru, v každom prípade pôjde o to isté. Refinancovanie spotrebného úveru umožňujú bankové, ale aj nebankové spoločnosti, pričom sa s výhodnejšími podmienkami môžete stretnúť dokonca aj u niektorých nebankových poskytovateľov.

K obom sprostredkovateľom sa môžete jednoducho dostať pomocou stránky, ktorá spolupracuje s bankovými a len licencovanými nebankovými spoločnosťami. V praxi to znamená, že to pre vás nepredstavuje žiadne riziko „zodratia z kože“, pretože, keďže obdržali licenciu Národnej banky Slovenska, sú permanentne kontrolovaní. Ak by ste však stále mali pochybnosti, každú spoločnosť si môžete nájsť na stránke NBS. Ak sa vami hľadaná spoločnosť v zozname licencovaných spoločností nenachádza, pravdepodobne by ste sa od spolupráce s ňou mali vzdialiť.

Ak vás refinancovanie úverov zaujalo natoľko, že by ste sa o ňom chceli dozvedieť niečo viac, odkazujeme na tento článok.

Cieľom konsolidácie je znížiť splátkyKonsolidácia úverov a jej cieľ

Každý produkt má vopred určenú skupinu ľudí, ktorej sa adresuje, ako aj jeho cieľ. Konsolidačná pôžička môže byť nápomocná každému, kto je dlžníkom viacerých nezávislých pôžičiek / úverov, no tieto podlžnosti má už vyše hlavy. Tento finančný produkt umožní tejto skupine ľudí spojiť si všetky pôžičky do jednej jedinej. Dlžníci sa rozhodnú refinancovať vo chvíli, keď si uvedomia, že mesačné splátky už presahujú ich možnosti. Konsolidačná pôžička bola vytvorená hlavne preto, aby pomohla obyčajným ľuďom, a to takým spôsobom, že im väčšinou ponúka výhodnejšie splátky, s výhodnejším úrokom a s lepšou dobou splatnosti. Samozrejme, tieto výhody nemusia byť vždy aplikovateľné, pretože vždy sa nájde taká ponuka, ktorá by po prepočte celkovej splatenej sumy všetkých pôžičiek bez refinancovania, predstavovala lepšie číslo, než samotná konsolidačná pôžička.

Aký je vlastne princíp? Spoločnosť vyplatí všetky vaše už existujúce pôžičky a už sa nestávate dlžníkom, napr. 3 spoločností, ale už len jednej. Rovnako splácate len jednu, väčšinou výhodnejšiu splátku. Refinancovanie pomocou Poštovej banky vám môže znížiť splátky až o 55 eur, čo by vám ročne ušetrilo až 660 eur! Samozrejme, môžete využiť možnosti aj cez iné bankové, či nebankové spoločnosti. Z bankových poskytujú výhodné podmienky VÚB, Zuno a z nebankových napr. Slovenská požičovňa…Ak sa neviete rozhodnúť a nemáte veľa času porovnávať jednotlivé ponuky, využite stránku, ktorá vám ponúka všetkých výhodných poskytovateľov a priamo na nej môžete požiadať o refinancovanie pôžičky online.

Jednotlivé spoločnosti ponúkajú rôzne sumy na refinancovanie úveru. Konsolidačná pôžička sa môže dostať až na 100 000 eur, no samozrejme aj jej splatnosť bude desiatky rokov. Výhodou tohto typu pôžičky je, že si nemusíte požičať len takú sumu, akú potrebujete na splatenie vašich súčasných dlhov, ale bez problémov môžete požiadať aj o niečo vyššiu sumu. Potom je už na jednotlivých spoločnostiach, či vašu žiadosť o vyššiu sumu príjmu alebo nie, ale zo skúseností mnohých ľudí vyplýva, že doposiaľ v tomto nebol žiadny problém.

Kedy je vhodná doba na refinancovanie pôžičky?

Konsolidačná pôžička nemusí byť vždy najšťastnejšie riešenie. Prečo? Pretože u väčšiny poskytovateľov je potrebné počítať s rôznymi poplatkami. Ide napríklad o opätovný posudok znalca o založení nehnuteľnosti (v prípade vyššej refinančnej pôžičky), ktorá sa môže vyšplhať až nad 100 eur. Ďalším poplatkom je vyčíslenie dlhu v starej banke, ktorý sa pohybuje od desiatky až po stovky eur. Netreba zabudnúť ani na sprostredkovateľský poplatok, ktorý je síce vypísaný percentuálne nejakou desatinou sumy, ale v prepočte to môže byť opäť až niekoľko stovák eur. Posledným dôležitým poplatkom je poplatok za vydanie súhlasu so zápisom záložného práva, ktorého suma sa opäť pohybuje od niekoľkých desiatok až po stovky eur. Kedy sa je teda vhodné rozhodnúť refinancovať?

Konsolidácia úverov je veľmi vhodným riešením vtedy, ak ste si dobre zvážili všetky pre a proti tohto typu pôžičky a ak ste si dobre prepočítali „straty“ vašich zvyšných starých dlhov a eventuálnej konsolidačnej pôžičky. Pre prefinancovanie úveru je najlepšie obdobie konca fixácie pôžičiek, prípadne obdobie tesne pred koncom doby fixácie. V tomto období by vám totižto spoločnosť, u ktorej máte pôžičku, mala zaslať návrh pokračovania zmluvy, v ktorom vám presne vypíšu to, koľko ste splatili, koľko treba splatiť, aký bol váš terajší úrok a aký úrok vám do ďalšieho obdobia fixácie ponúkajú. Spoločnosť čaká na vaše vyjadrenie. Vy môžete ponuku danej spoločnosti prijať, prípadne odmietnuť, ak vám stále vychádza, že refinancovanie úverov bude najlepšie a najvýhodnejšie riešenie pre vás.

O refinancovanie môžete požiadať rôznymi spôsobmiAko požiadať?

Ak vás refinancovanie úverov zaujalo, jednotlivé spoločnosti vám ponúkajú 3 spôsoby, ako o neho požiadať. Môžete využiť žiadosť cez internet, cez telefón, prípadne zájsť osobne do pobočky spoločnosti, ktorá ho sprostredkováva.

Refinancovanie úverov online

Poskytujú ho bankové, aj nebankové spoločnosti, avšak online môžete požiadať vyššie sumy jedine nebankové spoločnosti. Pri väčšine z nich bude potrebné osobné stretnutie (pri bankových na istotne). Online je jednoznačne najrýchlejšia cesta požiadania o akýkoľvek druh úveru. Umožňuje vám to aj stránka online.

Konsolidačná pôžička cez telefón

Konsolidačná pôžička môže byť vaša aj telefonicky. Operátor, ktorý vás ma na linke vám presne povie, čo presne je potrebne spĺňať, aby vaša žiadosť bola akceptovaná, prípadne si dohodnete osobné stretnutie. Telefonická žiadosť patrí opäť k rýchlym metódam.

Refinancovanie pôžičky osobne

Ak máte radšej všetko osobne, požiadajte o refinancovanie pôžičky priamo v pobočke spoločnosti. Tento priamy kontakt môžete využiť na opýtanie sa všetkých otázok, ktoré vám ohľadom konsolidácie úverov vŕtajú v hlave.

Aké sú presné podmienky na získanie konsolidačnej pôžičky?

Na túto otázku sa nedá odpovedať konkrétne, keďže každá spoločnosť si určuje vlastné pravidlá. Jedna môže poskytovať refinancovanie úverov za jednoduchých podmienok, iná zas môže mať na žiadateľov prehnané nároky. Všetko závisí od vášho hľadania. Čo je však isté, je to, že musíte mať aspoň 18 rokov. Väčšina poskytovateľov požaduje dokladovania rôzneho typu: dokladovanie príjmu, 2 doklady totožnosti, posledné faktúry za elektrinu… Takisto sa pri vyšších požičaných sumách dáva pozor na to, či ste vaše predchádzajúce splátky splácali v riadnom termíne, a teda poskytovatelia nazerajú aj do registra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.