Štátna pomoc pri hypotékePráve ste skončili vysokú a možno len strednú školu? Možno ste ich už skončili dávnejšie, len predstava bývať s rodičmi aj v tridsiatke vám už prestáva byť taká výhodná  a príjemná. Ak túžite po osamostatnení, máte trvalý príjem, ale stále nie dostatok financií, ktoré by vám zabezpečili samostatnosť typu “vlastné bývanie“, máme pre vás jedno riešenie, a tým je hypotéka pre mladých. V tomto článku vám poradíme, kde o ňu môžete požiadať, aké kritéria je potrebné spĺňať, či máte nároky na nejaké špeciálne redukcie a akcie, ale aj to, či je tento produkt všeobecne výhodný.

U koho požiadať?

Hypotéka pre mladých je dostupná skoro u všetkých bankových poskytovateľov osobne alebo online aj na stránke, ktorá vám bez pochyby zobrazí, ktorá ponuka je pre vás tá najvýhodnejšia a najlepšia. Možnosti máte skutočne veľa a každý vám ponúka viac menej rozdielne ponuky úrokovo, sumou, vo výške LTV, dobe splatnosti, celkovej preplatenej sume atď. Ak chcete tú najvýhodnejšiu ponuku, mali by ste sa sústrediť na všetky tieto faktory, nielen na ten jeden, ktorý sa niekedy zvykne preceňovať, a tým je úroková sadzba. Preto je si lepšie urobiť porovnanie jednotlivých možností, pretože rozdiely medzi ponukami môžu byť aj niekoľko desaťtisícové.

Porovnanie na zistenie najvýhodnejšej ponuky

Riaďte sa dobou a ušetríte, kde sa len dá, pretože už ani prieskumy tohto typu si nemusíte robiť osobne v kamenných pobočkách spoločností. Stačí, ak si kliknete na vyššie zmienenú stránku, ktorá vám zadarmo poskytne presné cenové porovnanie hypotéky pre mladých z rôznych spoločností. To vám pomôže sa v rámci tejto tematiky dostať rýchlo a aspoň čiastočne „do deja“. Celý tento online proces netrvá ani dve minúty, zatiaľ čo osobne by ste mohli stratiť aj mnoho hodín z vášho voľného času. Ale neodbočujme. Do online formulára na vyššie uvedenej stránke je potrebné vyplniť štyri základné údaje, akými sú požadovaná suma, doba splatnosti, doba fixácie a hodnota založenej nehnuteľnosti.

Nechajte si spraviť presný výpočetKalkulačka na výpočet ponúk

Porovnanie funguje na základe automatických výpočtov online kalkulačky, do ktrej je nutné zadať pred chvíľou zmienené údaje. Čo sa týka sumy, môžete požiadať minimálne o 3 000 eur a maximálne o 200 000 eur. Pri dobe splatnosti si môžete zvoliť najvyššiu 30-ročnú hranicu alebo ak si myslíte, že ku potrebným financiám prídete v kratšej dobe, môžete si trúfnuť aj na 4 roky splácanie. Doba fixácie udáva to, ako dlho chcete, aby ste splácali s rovnakým úrokom. Nie je to povinný údaj, môžete zadať, že vám to je jedno alebo, že fixáciu nechcete. V súčasnosti je asi výhodnejšie si zadať dobu fixácie, pretože hodnoty úrokov sú v dnešnej dobe na veľmi nízkej úrovne a skôr sa predpokladá, že sa budú zvyšovať, ako znižovať, čo by bolo pre vás v prípade nezvolenia fixácie nie veľmi výhodné.

Ako ste správne pochopili, na tento finančný produkt, ako aj na každé iné, kde vám ponúkajú vyššiu sumu, je nutné založiť nehnuteľnosť.  Ale pozor! Pretože aj tá najvýhodnejšia hypotéka pre mladých má určené, koľko vám môžu preplatiť. Je to maximálne 70% z celkovej ceny nehnuteľnosti. Toto číslo vyjadruje tzv. LTV (z angl. loan to value). Ak by ste mali záujem o 100% pomoc, v tom prípade vám odporúčame spotrebný úver, ktorý je vám dostupný na rovnakej stránke.

Po zadaní všetkých týchto údajov a ich odoslaní vám bude do niekoľkých sekúnd vyobrazené porovnanie ponúk, ktoré bude obsahovať presné číselné údaje úroku, mesačnej splátky, LTV a celkovej preplatenej sumy a zároveň vám ponúkne možnosť o nejakú ponuku aj priamo požiadať. To, ako sa rozhodnete, je už na vás.

Je jedno, na čo ju využijem?

Vôbec nie. Hypotéka pre mladých je určená špeciálne na úkony súvisiace s nehnuteľnosťou, a teda buď na jej kúpu, renováciu alebo výstavbu. Žiadna iná položka by ani nemala na vašom zozname figurovať, a to ani čo sa týka vnútorného zariadenia nehnuteľnosti. Ak, tak je vám dostupný spotrebný úver.

Kladie si tento produkt špeciálne podmienky?

Každý produkt si kladie vlastné požiadavky. Tak aj hypotéka pre mladých si stanovuje, že žiadateľ by mal mať od 18 do 35 rokov, mať trvalé zamestnanie, mal by dokladovať príjem či založiť nehnuteľnosť.

Máte záujem o štátny príspevok?

Ak spĺňate vyššie stanovené kritéria, žiadate do 50 000 eur a váš plat nepresahuje 1,3 násobok hrubej mesačnej mzdy (v prípade manželov 2,6 násobok), máte nárok na štátny príspevok, ktorý vám počas prvých piatich rokov splácania zníži úrokovú sadzbu až o 3% za rok, pričom 2% hradí štát a 1% samotná banková spoločnosť. To vám prináša aj iné výhody, nielen zníženú úrokovú sadzbu.

Nasledujúce výhody sa netýkajú len nároku na štátny príspevok, to znamená, že aktuálne sú aj pre tých, ktorí žiadajú vyššie sumy, a ide o to, že bez poplatkov môžete počas prvých piatich rokoch splácať mimoriadne čiastky čím si dlžnú sumu skrátite a takisto aj dobu splácania (v mnohých bankách sú mimoriadne splátky spoplatnené), splátky istiny si môžete odložiť až na 5 rokov, na konci obdobia fixácie môžete dlžnú sumu splatiť bez poplatkov a ak sa vám narodí dieťatko, tak si môžete na dobu 2 rokov znížiť mesačné splátky na polovicu alebo si splátky na 2 roky odložiť. Všetky tieto výhody sú veľmi praktické a môžu vám ušetriť mnoho eur, pretože pri iných finančných produktoch sú spoplatnené vyššími či nižšími čiastkami, ale skôr teda tými vyššími.

V rámci článku sme sa bavili o tom, čo je to hypotéka pre mladých (vysvetlenie je dostupné aj v tomto webe MF SR), kde je vám prístupná tá najvýhodnejšia ponuka, ale aj o tom, aké výhody tento finančný produkt obnáša a aké podmienky treba na jeho získanie spĺňať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.