Rozhodnutie medzi bankovými a nebankovými pôžičkami je čoraz ťažšieÚvery, ľudovo pomenované pôžičky, sú finančným produktom bankových a nebankových spoločností, ako aj súkromníkov. Na vašu žiadosť vám tieto spoločnosti požičajú po splnení podmienok takú sumu, o akú žiadate. Jednotlivé podmienky si určujú samotné spoločnosti. Jedni pôžičky sú dostupné bez náročných, skoro žiadnych kritérií, iné si kladú oveľa náročnejšie podmienky (týka sa to vysokých súm). Ten, kto vám peniaze požičia, sa nazýva veriteľ. Vy, ako osoba, ktorá si požičala, sa automaticky stávate dlžníkom, až po dobu, kedy nesplatíte do posledného centu sumu, ktorú ste si požičali.

V súvislosti s pôžičkami hovoríme aj o úroku. Pri splácaní požičanej sumy sa skoro nikdy nespláca čiastka, ktorú ste si požičali, ale aj niečo navyše. A práve táto suma zaplatená navyše sa nazýva úrok. Výška úroku sa líši podľa toho, o akú sumu žiadate, ako rýchlo ju chcete splatiť, ako aj od toho, koho o pôžičku požiadate (bankové alebo nebankové spoločnosti). Úrok je zahrnutý aj v RPMN, ďalšom údaji, na ktorý si treba dať pri výbere vhodnej pôžičky pozor. RPMN alebo aj ročná percentuálna miera nákladov je, tak ako úrok, číslo vyjadrené v percentách. Hovorí o tom, koľko eur ročne preplatíte. Býva vyššie než úroková sadzba, pretože v sebe zahŕňa aj poplatky ako sprostredkovanie, zaslanie sumy… Všetko o pôžičkách sa dozviete aj po kliknutí na vyznačený výraz, kedy budete presmerovaný na stránku, ktorá, okrem iného, sprostredkováva aj úvery rôzneho druhu.

Úverová kalkulačka

Ak hľadáte spôsob, ako jednoduchšie zistiť, či je daná pôžička výhodná, nezabudnite na jednoduchý nástroj : úverová kalkulačka. Úverová kalkulačka je dostupná skoro na každej internetovej stránke bankovej či nebankovej spoločnosti. Obsahuje údaje ako požičaná suma, doba splácania, mesačné splátky, výška úrokovej sadzby, výška RPMN a celková splatená suma. Jednoduchým posúvaním kurzoru úverovej kalkulačky, si môžete nastaviť také splátky, aké vám najviac vyhovujú.

Kto sú poskytovatelia?

Poskytovatelia sú vo všeobecnosti bankové alebo nebankové spoločnosti. Nebankové pôžičky sú väčšinou považované za nedôveryhodné a úžernícke, lenže ak viete, na koho sa v správnej chváli obrátiť, nikto vás z kože nezodrie, hoci sa rozhodnete pre tento typ. Výhodné produkty ponúkajú napr. Ferratum, Pôžičkomat, XS, Quatro, Slovenská požičovňa… z bankových Poštová banka, VÚB, Zuno… Majú v niektorých prípadoch výhodnejšie podmienky, než bankové, poskytujú širšiu paletu produktov, ktoré sú dostupné pre každého žiadateľa.

Žiadateľom môže byť každýKto sú žiadatelia?

Žiadatelia pôžičiek nie sú nejako špeciálne vymedzení, pretože o ne môže žiadať skutočne hocikto. Či ste zamestnaný, nezamestnaný, živnostník, dôchodca, študent, žena na materskej… Samozrejme suma, ktorú dokážu jednotlivé spoločnosti ponúknuť zamestnaným nebude vždy totožná s tou, ktorú poskytnú nezamestnaným. V prvom rade sa je dôležité zmieniť o tom, že pôžičky pre nezamestnaných, dôchodcov, študentov či ženy na materskej patria medzi nebankové úvery, to znamená, že ich poskytujú výhradne nebankové spoločnosti.

Poznáte všetky typy?

Ak hovoríme o pôžičkách, treba si uvedomiť, že je ich mnoho druhov. Stručne si popíšme tie najvyhľadávanejšie typy.

Nebankové úvery

Poskytujú viacero produktov, ktoré sú dostupné skutočne pre všetky kategórie žiadateľov. Bez problémov nájdete také, ako sú bez dokladovania príjmu, bez registra, bez ručenia…Drvivá väčšina týchto produktov poskytujú jedine nebankové spoločnosti. Ide konkrétne o tieto:

Pôžičky ihneď sú zamerané na rýchlosťPôžička ihneď je poskytovaná každému. Zamestnaným, nezamestnaným, dôchodcom, ženám na materskej, študentom… Dokáže vám sprostredkovať sumu až do 500 eur so splatnosťou 3 mesiace, pričom vám ju vie na účet zaslať už do 10 minút od schválenia žiadosti. Niekedy to môže trvať dlhšie, ale to závisí od vyťaženosti danej spoločnosti. Označovaná aj prívlastkom „do 24 hodín“, pretože to je maximálna doba, kedy vám peniaze budú doručené. Úroková sadzba sa pohybuje okolo 25%, no s nebankovými spoločnosťami Ferratum a Pôžičkomat sa môžete úroku zbaviť, ak u nich budete žiadať po prvýkrát a tá vám bude schválená. S týmito spoločnosťami však máte k dispozícii kratšiu dobu splatnosti, približne 31 dní. Ak hľadáte druh bez dokladovania príjmu alebo bez registra, tak typ ihneď spĺňa všetko, čo by ste si kedy mohli želať.

Rýchla pôžička vám poskytne až do 6 000 eur. Ponúka vám dlhšiu dobu splatnosti, až 84 mesiacov. Samozrejme táto doba závisí od výšky vašej požičanej sumy. Má tu nevýhodu, že nie je poskytovaná nezamestnaným, niekedy treba k žiadosti dodať dokladovanie príjmu, prípadne môžu nazerať do registra. Úroková sadzba sa pohybuje okolo 20-26% a väčšinou nebankové spoločnosti pri rýchlych pôžičkách neposkytujú žiadne zľavy v podobe odpustenia úroku. Bude vám doručená do 1 týždňa po schválení žiadosti.

Pre nezamestnaných je jediným produktom pre nezamestnaných v pôžičkovom biznise. Kto iný by vám požičal, ak by ste boli nezamestnaný? Museli by ste toho veľa dokladovať, prípadne ručiť. Prostredníctvom nebankovej spoločnosti od vás nebude žiadať nič a veľmi rada vám požičia.

Bez registra je opäť poskytovaná len u nebankových spoločností. Je vhodná pre všetkých, ktorí kedy mali, prípadne majú zápis v registri dlžníkov. Pri vyhodnocovaní žiadostí, berú tento fakt bankové spoločnosti plne do úvahy. Zápis do registra dostane každý, kto mal problémy so splácaním. Úver bez registra cez nebankové spoločnosti je vašou istotou. Hoci majú prístup k týmto delikátnym údajom, nebudú ich brať do úvahy.

Bez dokladovania príjmu je vhodná pre všetkých žiadateľov s nízkym príjmom, prípadne so žiadnym príjmom, čo len otvára dvierka pre nezamestnaných. Je dostupná jedine u nebankových spoločností.

Pred výplatou je vyhľadávaná hlavne zamestnanými osobami, ktorých tesne pred výplatou prekvapil nečakaný výdavok, ktorý si žiada okamžité riešenie. Patrí medzi najrýchlejšie z ponuky.

Klasická dlhodobá pôžička cez nebankové spoločnosti vám dokáže poskytnúť až 100 000 eur so splatnosťou 30 rokov. Úroková sadzba je veľmi podobná bankám (v niektorých spoločnostiach) a vie podliezť aj 10%, čo je skutočne výhodná ponuka. Pri tejto však treba predpokladať, že bude požadovať dokladovanie príjmu, že bude nazerať do registra, prípadne bude potrebné ručiť nehnuteľnosťou.

Bankové pôžičky Vám poskytnú najnižšie úrokyBankové úvery

Produkty bánkk sú o niečo obmedzenejšie. Môžete požiadať o rýchlu pôžičku, no banky sú väčšinou vyhľadávané práve kvôli klasickým dlhodobým úverom.

Rýchly úver je dostupný aj u bankových inštitúcií, ale za náročnejších podmienok, ako je dokladovanie príjmu, potvrdenie zamestnávateľa, nazeranie do registra… Banky vám však poskytnú rýchlo menšie sumy peňazí, ktoré väčšinou nepresahujú 1 000 eur a väčšinou je ich splatnosť niekoľko rokov.

Klasická dlhodobá pôžička je dominantným produktom bánk. Môžu vám poskytnúť aj oveľa vyššiu sumu, než je suma ponúkaná nebankovými spoločnosťami (100 000 eur). Doba splatnosti je takisto niekoľko desiatok rokov, a taktiež musíte počítať s dokladovaním príjmu, s nazeraním do registra, ako aj ručením nehnuteľnosťou atď. Úroková sadzba sa väčšinou pohybuje okolo 10%, ale môžete natrafiť na také spoločnosti, ktoré ju majú posadenú oveľa oveľa nižšie.

Ako požiadať?

Ak chcete požiadať o peniaze, vo všeobecnosti môžete využiť 4 spôsoby požiadania. Bankové inštitúcie vám umožňujú online a telefonický spôsob, prípadne osobné stretnutie.

O nebankovú pôžičku môžete požiadať telefonicky, osobne (hoci väčšina nebankových spoločností kamennú pobočku nemá), ale ponúka sa vám aj iný spôsob a tým je sms žiadosť. Má tú výhodu, že nepotrebujete pripojenie na internet, ako si to vyžaduje online formulár, ale zároveň patrí medzi pomalšie spôsoby, čo sa týka spôsobu vybavovania žiadosti, jej vyhodnotenia ako aj doručovania peňazí. Niektorí poskytovatelia si účtujú veľmi vysoké poplatky za sprostredkovanie, preto si dobre všetko naštudujte ešte predtým, ako o ňu požiadate.

Viac o pôžičkách sa dozviete aj tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.